ПРО НАССР

 10

НАССР (загально прийнята абревіатура з англійської мови зі словосполучення Нazard Analysis and Critical Control Point) — це система, яка ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, що є визначальними для  безпечності харчових продуктів.

Система НАССР є загальновизнаною науково-обґрунтованою та єдиною системою управління безпечністю харчової продукції, яка довела свою ефективність і прийнята міжнародними організаціями.

Система НАССР була запроваджена у 1960-х роках як «побічний продукт» космічної програми. Національне управління з аеронавтики та космічного простору (NASA) використовувало НАССР з метою забезпечення найвищої якості для елементів космічних апаратів. Щоб забезпечити надійність продукції, цю програму було перенесено на розробку харчових продуктів для космонавтів.

images-11

Натівські лабораторії сухопутних військ США почали розробляти харчові продукти, необхідні  для  програми  пілотованих  польотів  у  космос.  Вони  уклали  угоду  з  компанією  Pillsbury  для розробки і виготовлення перших продуктів харчування для використання в космосі. Pillsbury боролася з певними проблемами, такими як запобігання розсипанню продуктів у невагомості, а також намагалася досягти того, щоб виготовлені нею продукти не містили бактеріальних або вірусних хвороботворних мікроорганізмів.

Використання стандартних методів контролю якості для харчової промисловості виявилося непридатним для завдання, за яке взялася компанія Pillsbury, оскільки неможливо одночасно забезпечити належну гарантію безпеки харчової продукції та прийнятну вартість її випробування. Компанія Pillsbury відмовилася від стандартних методів контролю якості і разом з NASA та натівськими лабораторіями почала велику оцінку безпеки харчових продуктів. Незабаром вони усвідомили, що для успіху повинні реалізувати програму, яка встановлювала ефективний контроль над їхнім виробничим процесом, сировиною, навколишнім середовищем і людьми. У 1971 р. вони представили НАССР як профілактичну систему, яка дозволяє виробникам виготовляти продукти харчування з високим ступенем гарантії того, що вони безпечні.

Якщо систему НАССР впроваджено правильно, потреба в перевірці кінцевого продукту буде низькою, а перевірки можуть здійснюватися лише з метою контролю.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародна продовольча та сільськогосподарська  організація  (ФАО)  в  рамках  Комісії  з  Кодексу  Аліментаріус. схвалили  використання  системи  НАССР,  прийнявши  документ «Рекомендований міжнародний звід правил «Загальні принципи гігієни харчових продуктів» CAC/RCP 1-1969 (Rev.4-2003). З цього часу система НАССР поширилася у більшості країнах світу. Прийняті Комісією з Кодексу Аліментаріус нормативи, основні принципи і рекомендації з безпечності  харчової продукції визнані  у  угоді СОТ «Про санітарні та  фітосанітарні заходи» як основа для гармонізації санітарних заходів.

Із набуттям чинності Регламенту 852/2004/ЕЕС «Про гігієну харчових продуктів» постійно діюча система самоконтролю на основі принципів НАССР стала обов’язковою для  всіх  бізнес-операторів  харчових  продуктів  в  країнах  ЄС.  Виробники  харчових продуктів, незалежно від етапу харчового ланцюга, на якому вони працюють, несуть повну відповідальність за якість і безпечність харчових продуктів, що випускаються і поставляються ними на споживчий ринок. Аналогічні вимоги висуваються до виробників харчових продуктів з країн-імпортерів.

20 вересня 2015 року набув чинності Закон України № 1602-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів«, яким Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» було викладено в новій редакції. Вказаним Законом встановлюються основоположні принципи здійснення державного контролю  за  харчовими  продуктами  та/або  іншими  об’єктами  санітарних заходів,  що  базуються  на  вимогах  законодавства  ЄС.

Пунктом 2 частини другої статті 20 вказаного Закону для оператора ринку харчових продуктів встановлено обов’язок розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно  діючі  процедури,  що  засновані  на  принципах  системи  аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), а також забезпечувати належну  підготовку  з  питань  застосування  постійно  діючих  процедур,  що базуються на принципах НАССР,  осіб,  які  є  відповідальними  за  ці  процедури,  під  час виробництва та обігу харчових продуктів.